Menu

Program wykładów o sztuce dla dorosłych: wrzesień 2016 – styczeń 2017

seniorzy

SZTUKI TRANSFEROWANIE – cykl spotkań poświęconych sztukom wizualnym adresowany do osób dorosłych.

Zapisy: zapisy@pawilonsztuki.pl
Telefon: 513 525 045

Z radością ogłaszamy, że od najbliższego wtorku 27 września 2016 rozpoczynamy kolejny cykl spotkań i wykładów o sztuce dla dorosłych, nazwany przez nas „Sztuki Transferowaniem”. Postanowiliśmy jesienny cykl wtorkowych spotkań ze sztuką poświęcić (z wielu, również feministycznych powodów) kobietom artystkom, ich losom i ich dorobkowi. Wybór postaci nie był prostą sprawą. Wybraliśmy dwanaście fascynujących osobowości twórczych, których dzieła znajdują się w najlepszych kolekcjach prywatnych i muzeach świata i wielokrotnie stały się ikonami sztuki.

Kilkuletnie doświadczenie pokazało, że na nasze spotkania w  Pawilonie Sztuki przychodzą kobiety niezwykłe, ciekawe świata, otwarte na nową sztukę, dzielące się swoją wiedzą i podróżujące. Pawilon Sztuki przyciąga bowiem osoby poszukujące możliwości rozwoju osobistego, które chcą być obecne w życiu społecznym, kulturalnym, rozumieć zmiany i być ich częścią; które po prostu lubią się uczyć, opowiadać o swoich pasjach, bawić się i twórczo spędzać czas, są ciekawe świata, ludzi, sztuki, muzyki, filozofii… Poprzez kontakt ze sztuką, chcemy otworzyć dialog i udostępniać wiedzę, ale także uczyć się od naszych gości.

 

Nasze spotkania odbywają się w gościnnym Pawilonie Sztuki przy ul. F. Kostrzewskiego 1 (domofon 131). Lokal znajduje się na parterze, zaraz obok przystanku autobusowego „Kostrzewskiego” w kierunku Wilanowa, na ul. Sobieskiego. Dojazd bezpośredni: autobusy 116,166, 172,195.

Cena jednego spotkania to tylko 20 zł; w spotkaniach mogą brać udział także posiadacze karty podarunkowej ArtSenior.

Na każdym ostatnim spotkaniu w miesiącu losujemy nagrodę książkową wśród stałych bywalców 🙂


Program cyklu (27 września 2016 – 3 stycznia 2017):

 • 27 września: Wykład inauguracyjny: Sztuka kolekcjonowania

Kolekcjonowanie dzieł sztuki to prawdziwa namiętność, często przekazywana z pokolenia na pokolenie. Poznamy najciekawsze prywatne światowe i polskie kolekcje sztuki i ich twórców. Szczególną uwagę poświęcimy obecności dzieł wykonanych przez kobiety artystki- główne bohaterki naszego jesiennego cyklu spotkań ze sztuką.

(Wstęp na wykład inauguracyjny jest wolny. Każdy kolejny wstęp to 20 zł.)

 • 4 października: Suzanne Valadon 1865-1938

„Talent Suzanne Valadon, dziecka paryskiej ulicy, rozwinął się zupełnie samorodnie; swą wiedzę o malarstwie zawdzięczała wyłącznie artystom, których była najpierw modelką i kochanką, później przyjaciółką; do ich galerii należeli najwybitniejsi twórcy epoki- Puvis de Chavannes, Renoir, Toulouse-Lautrec, Degas i inni” ( za John Storm: „Dramat Zuzanny Valadon”).

 • 11 października: Seraphine Louis 1864-1942

Świat pewnie nigdy nie usłyszałby o Séraphine Louis, nazywanej też Séraphine de Senlis, gdyby nie Wilhelm Uhde, który będąc znanym marszandem i kolekcjonerem awangardy malarskiej, nie postanowił pewnego lata odpocząć na prowansalskiej wsi, uciekając od paryskiego zgiełku. Zaproszony na kolację do miejscowych notabli przypadkowo odkrył u nich obraz pracującej jako gosposia Seraphine. Tak rozpoczęła się historia przyjaźni Seraphine i Wilhelma i początek malarskiej kariery francuskiej malarki prymitywistki.

 • 18 października: Mela Muter 1876-1967

Umarła w nędzy i zapo­mnie­niu, choć była kobietą piękną, wykształ­coną i obracała się wśród elity arty­styczno-inte­lek­tu­al­nej. Na orga­ni­zo­wa­nych przez nią przy­ję­ciach bywali naj­wy­bit­niejsi pary­scy arty­ści. Portretowała naj­waż­niej­sze oso­bi­sto­ści swo­jej epoki. Obecnie dzieła Muter coraz częściej stają się przedmiotem pożądania na aukcjach sztuki. 

 • 25 października: Leonor Fini 1907-1996

Jej talent docenili surrealiści. Jak głosi legenda – urzeczeni obrazem, który zobaczyli w jednej z paryskich galerii, zapragnęli poznać jego autorkę. Przyszła na spotkanie ubrana w purpurowe szaty kardynała. Jak tłumaczyła potem, chciała się przekonać, co czuje kobieta nosząc strój mężczyzny, który nigdy nie pozna kobiecego ciała. Z surrealistami łączyła ją fascynacja marzeniami sennymi, niezależność od mieszczańskich konwenansów i opinii tzw. autorytetów i zamiłowanie do obyczajowych prowokacji.

 • 8 listopada: Georgia Totto O’Keeffe 1887-1986

Jedna z niewielu kobiet-artystek o tak wpływowej pozycji w sztuce światowej. Była tak piękna, że koledzy z nowojorskiej szkoły artystycznej wciąż nalegali, aby im pozowała. Zyskała światową sławę swoimi minimalistycznymi „portretami” kwiatów i pejzażami południowo-wschodnich terenów USA. Matka Sztuki Amerykańskiej- tak ją nazywano.

 • 15 listopada: Käthe Kollwitz 1867-1945

Jest uważana za jedną za jedną z najwybitniejszych niemieckich artystek związanych z ekspresjonizmem. Pracowała w wielu technikach artystycznych, od rysunku, akwaforty, litografii i drzeworytu, przez malarstwo aż do rzeźby. Jej prace są silnie zaangażowane społecznie w tematykę biedy, trudów pracy i życia najuboższych. Kathe Kollwitz jest nazywana portrecistką ludzkich trosk. W 1920 r. jako pierwsza kobieta w historii dostała członkostwo w Pruskiej Akademii Sztuki, co pociągnęło za sobą regularne dochody, własną przestronna pracownię i profesurę.

 • 22 listopada: Maria Jarema 1908-1958

Jedna z największych indywidualności artystycznych XX wieku. Jej abstrakcyjne formy malarskie, pół-przezroczyste, nasuwające się na siebie w kilku planach przestrzennych są lekkie jak muślinowe wykroje, lotne jak motyle, są nieuchwytne i jednocześnie proste i skomplikowane w swojej dziwnie organicznej geometrii. Tylko Jaremianka umiała tworzyć takie kompozycje.

 • 29 listopada: Zofia Rydet 1911-1997

Jedna z najznakomitszych postaci polskiej fotografii. Przez środowisko artystyczne przez wiele lat była traktowana jako ambitna fotoamatorka, nieco dziwaczna- zaczęła tworzyć po czterdziestce, a dzieło swojego życia, słynny „ Zapis socjologiczny”, czyli wykonana w kilkudziesięciu tysiącach negatywów monumentalna dokumentacja człowieka i społeczeństwa, realizowana samodzielnie w kilkunastu województwach w całej Polsce i innych miejscach zaczęła, mając ponad sześćdziesiąt lat.

 • 6 grudnia: Maja Berezowska 1893-1978

Malarka, graficzka, karykaturzystka i scenografka, najbardziej znana dzięki swoim subtelnym, erotycznym grafikom. Posługiwała się także pseudonimem Ditto. Wzniosłość ludzkich uczuć oraz miłosny akt były stałymi motywami jej twórczości przez całe życie.

„Bez miłości nie byłoby życia. Dla mnie nie ma nic wspanialszego niż ciało ludzkie i póki żyję, będę je rysować. Jak najpiękniej!”

 • 13 grudnia: Niki de Saint Phalle 1930-2002 

Amerykanka po matce, Francuzka po ojcu, obdarzona nieprzeciętną urodą, zaczęła swoją karierę zawodową jako modelka z okładek Voque’a  i Life’a. Rozpoczęła studia teatralne i aktorskie, jednak po przejściu załamania nerwowego w wieku 23 lat stwierdziła, że malowanie pomaga jej wyjść z kryzysu, postanowiła rzucić aktorstwo i zostać artystką. Jej pierwsza słynna „ Nana”-rzeźba, będąca archetypem kobiecości powstała w 1965 r. Zainspirowała ją ciężarna przyjaciółka Clarice. Zafascynowana barcelońskim Parkiem Guell i twórczością Antoniego Gaudiego postanowiła stworzyć swój własny park rzeźby, którego postaci będą wzorowane na kartach tarota. Urzeczywistnieniu tego marzenia oddała resztę swojego twórczego życia.

 • 20 grudnia: Paula Rego ur. 1935

Pochodząca z zamożnej portugalskiej rodziny, urodziła się w Lizbonie, ale dzieciństwo spędziła w rybackiej wiosce nad oceanem, na farmie dziadków. Rodzice będący anglofilami przenieśli się wraz z rodziną do Londynu, ale to portugalska kultura i folklor ma największy wpływ na twórczość Pauli Rego. Jej prace malarskie i graficzne czerpią tematy z literatury, mitologii, baśni, kreskówek i tekstów religijnych.  Dzieła o narracyjnym, często feministycznym charakterze przepełnione są tajemniczością. Obecnie mieszka i pracuje w Londynie, uważana jest za jedną z najwybitniejszych współczesnych artystek figuratywnych.

 • 10 stycznia 2017: Miriam Schapiro 1923-2015

Pionierka sztuki feministycznej , malarka, rzeźbiarka i graficzka. Na pole sztuki wprowadziła zwykłe damskie przedmioty czyniąc z nich prawdziwe skarby ,obdarzając je miłością i przywracając uznanie i zrozumienie. Wróciła sztuce awangardowej kolor pozwalając swoim wzorom łączyć sztuki piękne i rzemiosło.

 • Dzieje się ….

 • Kategorie

 • Archiwa

 • Zapisz się do naszego newsletter

  Wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynkę!