Menu

NOWOCZESNE NIDERLANDY

foto: Piotr Litwic

 

ZAPRASZAMY NA SPOTKANIA

ZE SZTUKĄ WE DWOJE W MAJU

 

Współczesna Holandia i Belgia to kraje, które artystycznie wywodzą się z jednego korzenia. Sztuka niderlandzka zadziwia już w XV wieku, a przeżywa swój rozkwit w XVII na terenie Holandii i Flandrii. We wtorkowe wieczory w maju chcemy przyjrzeć się wybranym zagadnieniom, które są nam czasowo bliższe. Przy okazji zastanowimy się, na ile możemy mówić o specyfice sztuki niderlandzkiej, niezależnie od okresu, w którym powstawała. Rozpoczniemy od Pieta Mondriana, jednego z czołowych twórców abstrakcji oraz holenderskiego neoplastycyzmu, wyjątkowego wkładu Holandii w panoramę awangardy XX wieku. Kolejnym bohaterem będzie Karel Appel, współzałożyciel międzynarodowego ugrupowania CoBrA, działającego po II wojnie światowej. Ze sztuki współczesnej wybraliśmy dwóch artystów. Holandię reprezentować będzie fotografik Erwin Olaf, który pomimo prowokującego charakteru swoich prac osiągnął wyżyny uznania w ojczyźnie. Na koniec pojedziemy do współczesnej Flandrii, aby zapoznać się z twórczością malarską Michaëla Borremansa.

 

Cykl spotkań online „Nowoczesne Niderlandy” – maj 2021 r.
wtorki, godzina 20:00, ok. 75 minut

04.05 – Mondrian i De Stijl. Czy awangarda może być holenderska?  (Przemysław Głowacki)

11.05 – Karel Appel. Życie i śmierć na pustkowiach  (Magdalena Kąkolewska)

18.05 – Erwin Olaf. Seks, reklama i rodzina królewska (Przemysław Głowacki)

25.05 – Michaël Borremans. Interpretacje prawdy  (Magdalena Kąkolewska)

 

Bilety i karnet na spotkania można kupić w zakładce ZGŁOSZENIA, która znajduje w prawym, górnym rogu strony (www.arttransfer.pl/zgloszenia). Pojedynczy bilet kosztuje 27 zł., koszt pakietu zawierającego 4 wykłady wynosi 81 zł. 

Wykład odbywać się będzie na platformie Zoom. Link do wykładu znajduje się na bilecie. Prosimy o wcześniejsze zainstalowanie stosownego programu https://zoom.us/

W razie pytań prosimy o kontakt na office@arttransfer.pl 

Fot. Piet Mondrian, Kompozycja w czerwieni, żółci, błękicie i czerni, 1921.
Fot. Karel Appel, Dziecko IV, 1951.

 

Fot. Erwin Olaf, The Hallway from Hope, 2005.
Fot. Michaël Borremans, Chleb, 2012.

 

PROWADZĄCY SPOTKANIA

Magdalena Kąkolewska – założycielka Fundacji Art Transfer i prezeska Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. Absolwentka prawa i historii sztuki. W latach 2013-20 organizatorka 51 wystaw sztuki młodych twórców w ramach Fundacji APH. Poprzez swoje działania upowszechnia ideę edukacji przez sztukę oraz wspiera młode talenty, które debiutują w świecie sztuki. Kuratorka, edukatorka i wykładowczyni. Autorka serii wykładów o kobietach artystkach prowadzonych w ramach programu „Niedzielne wykłady Magdy” od 2018 r., serii cotygodniowych wykładów w programie „Sztuki transferowanie” od 2013 r., programu dla dzieci „Jak artyści widzą świat i co z tego dla nas wynika” od 2012 r. Miłośniczka podróży ze sztuką.

Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny, nauczyciel. Od ponad 20 lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce. Obecnie współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi. Od 2013 r. prowadzi cykl wykładów w Zamku Królewskim w Warszawie. Jest wykładowcą Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wiele lat pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie, przygotowując tam liczne programy edukacyjne. W latach 2016-2019 był jurorem Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla” organizowanego przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego pasją jest zwiedzanie muzeów, jest współorganizatorem tematycznych wycieczek Wyprawy ze sztuką. Prowadzi stronę poświęconą sztuce i wystawom www.artdone.pl.

Zapisz się do naszego newsletter

Wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynkę!