Menu

MUZEA WIEDNIA

MUZEA WIEDNIA 

Zapraszamy na cykl spotkań „Muzea Wiednia”

Prowadząca: Katarzyna Wesołowska-Eisl

czwartek, godz. 20.00, ok. 75 minut

27 maja: Muzeum Leopoldów (Leopold Museum) – Wiedeń 1900. Świt Modernizmu

10 czerwca: Belweder – Secesja w barokowym pałacu

17 czerwca: MAK – Muzeum Sztuki Stosowanej

Prowadząca: Katarzyna Wesołowska-Eisl

Historyk sztuki, edukatorka muzealna. Długoletni zastępca kierownika Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie. Autorka programów edukacyjnych do wystaw czasowych i stałych muzeum. Prowadziła cykle autorskie wykładów z historii sztuki w licznych Instytucjach kulturalnych. Ostatnie lata spędziła wraz z rodziną w Grecji oraz Niderlandach, gdzie w Międzynarodowej Szkole Niemieckiej w Hadze prowadziła cykl zajęć z plastyki oraz historii sztuki. Od dwóch lat mieszka w Wiedniu. Jej pasja to zwiedzanie miast i muzeów, poznawanie nowych kultur oraz popularyzacja sztuki poprzez wykłady i warsztaty.

Wiedeń, stolica Europy środkowo-wschodniej i jedna z niekwestionowanych europejskich stolic sztuki. Tygodniami można zwiedzać jego muzea i galerie a i tak uda nam się zobaczyć zaledwie część tego, co to miasto sztuki oferuje. Proponuję Państwu zwiedzanie wiedeńskich muzeów i galerii subiektywnie, wybiórczo. Pokażę Państwu to, co z mojego punktu widzenia najciekawsze, warte zatrzymania się, opowiedzenia o ikonografii obiektu i jego historii. Jakie zbiory kryją gmachy Muzeum Historii Sztuki czy Albertiny? Kto je gromadził i czym się kierował? Jakie skarby i tajemnice kryje wiedeńska Kunstkamera? Jak doszło do kradzieży słynnej Solniczki Celliniego? Przyjrzymy się bliżej kilku obrazom Breughla, Tycjana, Caravaggia czy Rembrandta. Ale Wiedeń to nie tylko historyczne kolekcje Habsburgów. To także, a dla niektórych przede wszystkim, stolica secesji. Oczywiście w naszych spotkaniach nie może zabraknąć prezentacji zbiorów Belwederu czy Muzeum Leopoldów oraz dzieł takich twórców jak Egon Schiele i Gustav Klimt.

27 maja: Muzeum Leopoldów (Leopold Museum) – Wiedeń 1900. Świt Modernizmu.

Fot. Kolaż, Muzeum Leopoldów, ©Leopold Museum, Wien.

10 czerwca: Belweder – Secesja w barokowym pałacu.

Fot. Belweder, Wiedeń. 
Fot. Gustav Klimt, Pocałunek, 1907-08, Belweder, Wiedeń.

17 czerwca: MAK – Muzeum Sztuki Stosowanej.

Fot. © MAK.

Bilety i karnet na spotkania można kupić w zakładce ZGŁOSZENIA, która znajduje w prawym, górnym rogu strony (www.arttransfer.pl/zgloszenia). Pojedynczy bilet kosztuje 27 zł., koszt karnety na 6 wykładów wynosi 135 zł. 

Wykład odbywać się będzie na platformie Zoom. Link do wykładu znajduje się na bilecie. 

W razie pytań prosimy o kontakt na office@arttransfer.pl

Zapisz się do naszego newsletter

Wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynkę!