Menu

„Luz i Zapał” – wrześniowa wystawa w Pawilonie Sztuki!

Gdyby znaleźć najodpowiedniejsze medium, w którym wyostrzony zmysł obserwatora swobodnie komentowałby otaczającą rzeczywistość, punktu zaczepienia szukalibyśmy na pewno w rysunku. Na wystawie „Luz i Zapał”, organizowanej przez Fundację Art Transfer w warszawskim Pawilonie Sztuki, zobaczymy wybrane prace Marka Konatkowskiego. Artysta celnie, barwnie i z humorem opowiada o naszej zwykłej i niezwykłej codzienności – w otoczce literackich i popkulturowych odniesień.

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy – w czwartek 6 września 2018, o godz. 18.00. Zaprezentujemy Państwu kilkadziesiąt rysunków wyjętych wprost ze szkicownika artysty.

——————————————–

Marek Konatkowski
Luz i Zapał

wernisaż: 6 września 2018, czwartek, godz. 18.00
Pawilon Sztuki / Kostrzewskiego 1 / Warszawa
wystawa trwa do 18 września 2018

godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek, piątek 14.00-17.00
środa nieczynne, czwartek 14.00-18.00 lub po umówieniu telefonicznym +48 513 525 045

Posiadających konto na FB zapraszamy do dołączenia do wydarzenia: LINK

——————————————–

Barwne historie Marka Konatkowskiego rozgrywają się na pograniczu komiksu i fotograficznych migawek. Wystawę „Luz i Zapał” tworzy kilkadziesiąt rysunków wyjętych wprost z jego szkicownika. Zwracają one uwagę doskonale prowadzoną kreską i niezwykle przemyślaną kompozycją kolorystyczną. Współgrają w ten sposób z różnorodnością tematów, jakie artysta podejmuje w swojej twórczości. Poprzez tę nietuzinkową, doprawioną soczystym humorem formę, twórca zaprasza do innego spojrzenia na naszą polską – mniej lub bardziej zabawną – oczywistość.

Konatkowski odkrywa przed nami różne strategie prowadzonych przez siebie obserwacji. W rysunkach artysty przyjmują one kształt surrealistycznych i ironicznych komentarzy, (nie)dopowiedzeń i zabawnych scenek. W tym wszystkim pomagają mu niespodziewani i tajemniczy goście, których postacie kreśli na każdej niemal swojej pracy. Kot, blondynka, Napoleon i astronauta pojawiają się tam bowiem specjalnie, by pod biało-czerwoną flagą i wśród urokliwego słowiańskiego chaosu komentować przewrotnie i z dystansem wszystko to, co składa się na nasze codzienne doświadczanie „theatrum mundi”.

Marek Konatkowski
Urodzony w Warszawie, rocznik 1981. W swojej twórczości artysta stawia na malarstwo i rysunek, które są dla niego równoprawnym medium komentowania otaczającej rzeczywistości. Bierze aktywny udział w różnorodnych inicjatywach malarskich: plenerach, festiwalach sztuki, wystawach zbiorowych i indywidualnych. W jego pracach odnajdziemy zróżnicowane sceny rodzajowe. Z jednej strony przypominają one polskie malarstwo prymitywizmu spod znaku Nikifora Krynickiego, a z drugiej strony zbliżają się do ikonografii Jerzego Nowosielskiego. Płaska plama barwna, często surowa i intensywna kolorystyka przywołują niemieckich ekspresjonistów z Kirchnerem na czele.

www.malunkimarka.com

 

 

Do zobaczenia na Kostrzewskiego 1!

  • Dzieje się ….

  • Kategorie

  • Archiwa

  • Zapisz się do naszego newsletter

    Wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynkę!