Menu

WYPRAWA DO GRECJI

Zapraszamy od 22 września na cykl wykładów „Wyprawa do Grecji”

Środy godz. 20.00

Prowadząca: Katarzyna Wesołowska-Eisl

Pojedyncze bilety na spotkania  lub karnet na cały można kupić w zakładce ZGŁOSZENIA, która znajduje w prawym, górnym rogu strony (www.arttransfer.pl/zgloszenia). Pojedynczy bilet kosztuje 27 zł., koszt karnetu na 5 wykładów wynosi 108 zł. Wykład odbywać się będzie na platformie Zoom. Link do wykładu znajduje się na bilecie. W razie pytań prosimy o kontakt na office@arttransfer.pl

 

Stąpając po greckiej ziemi, gdzie narodziła się nasza cywilizacja zdajemy sobie sprawę, że każdy jej zakątek kryje okruchy wspanialej przeszłości. Zapraszam Państwa w podróż po tym fascynującym kraju, w którym miałam okazje spędzić kilka lat. W naszej podróży odwiedzimy kilka mniej znanych stanowisk archeologicznych jak Akrotiri, Wergina czy Bassai. Przede wszystkim jednak udamy się do najbardziej znanych sanktuariów i miejsc kultu jak Olimpia, Delfy czy Epidauros oraz siedzib starożytnych władców na Krecie czy w Mykenach. Wykopaliska oraz rekonstrukcje miejsc kultu posłużą nam do opowieści o różnych aspektach greckiej kultury, wierzeniach oraz tak fascynującym życiu codziennym. Starożytne artefakty dają nam wiedzę o zwyczajach religijnych, pogrzebowych ale także kulinarnych czy starożytnych sposobach leczenia. Wykłady dadzą Państwu również garść wiedzy o sztuce starożytnej, tak przydatnej w poznawaniu kolejnych epok i artystów, którzy naśladowali ja przez wieki i również dzisiaj sięgają do tej epoki jako źródła inspiracji.

 

 

22.09  Sztuka grecka epoki brązu – kultura minojska, mykeńska i cykladzka

29.09  Olimpia

06.10  Delfty

13.10  Sanktuarium Asklepiosa w Epidauros

20.10  Ateny -wokół Agory i Akropolu

 

 

22.09 Sztuka grecka epoki brązu – kultura minojska, mykeńska i cykladzka

Akrotiri (Santoryn)  zawdzięcza swój półkolisty kształt wybuchowi wulkanu w drugiej połowie XVII wieku p.n.e. Wybuch zniszczył miasto i port Akrotiri, nazywany greckimi Pompejami, kładąc kres prężnie rozwijającemu się ośrodkowi kultury minojskiej na wyspie. Obraz sztuki minojskiej uzupełnimy również o zabytki z wyspy Kreta, przede  wszystkim zamku w Knossos. Jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych na greckim półwyspie Peloponez są Mykeny, które dały nazwę całej epoce kultury mykeńskiej.

Odwiedzimy również pobliski Tiryns. Plastyka tego okresu zaskoczy nas minimalistycznym, niemal „nowoczesnym” stylem.  

Fresk z Akrotiri, Santoryn, XVI w p.n.e., Ateny Muzeum Archeologiczne

Maska grobowa, Mykeny, ok 1550-1500 p.n.e., Ateny, Muzeum Archeologiczne

 

 

29.09 Olimpia

Olimpia ogromne sanktuarium panhellenistyczne obfitujące w pozostałości zabytków z różnych epok. To tutaj organizowano od 776 p.n.e.  antyczne igrzyska sportowe. Tu również znajdował się posag Zeusa dłuta Fidiasza, mierzący 12,5 metra wysokości, zaliczany do jednego z 7 antycznych cudów świata. 

Hermes z małym Dionizosem, Muzeum Archeologiczne w Olimpii

Filipejon w Olimpii

 

wyobrażenie posągu Zeusa Olimpijskiego  autorstwa Quatremère de Quincy (1815).

 

 

06.10  Delfty

W czasach antycznych znajdowało się tutaj ogromne sanktuarium poświęcone Apollinowi, gdzie działała słynna wyrocznia delficka, odbywały się igrzyska pytyjskie a bogate miasta – państwa budowały skarbce. 

Skarbiec Ateńczyków w Delfach

Woźnica z Delft, ok 470 p.n.e., Muzeum Archeologiczne Delfy

 

 

13.10- Sanktuarium Asklepiosa w Epidauros

 W naszej podróży dotrzemy także do  Sanktuarium Asklepiosa w Epidauros – znanego dzisiaj przede wszystkim ze świetnie zachowanego teatru o niezwykłej akustyce, a które było jednym z najważniejszych ośrodków „medycznych” starożytnego świata.  

Teatr w Epidauros, ok 350 p.n.e.

 

 

20.10  Ateny -wokół Agory i Akropolu

Rolę i znaczenie  agory i akropolu  w greckich państwach miastach omówimy również na przykładzie innych stanowisk archeologicznych. Parę faktów z historii archeologii uświadomi nam również dlaczego dzisiaj by obejrzeć fryz z Partenonu należy udać się Londynu czy Paryża. 

Ateny, widok ma Akropol

Lindos (Rodos), Akropol

Jeździec z Artemizjonu, ok. 140 p.n.e.

 

 

 

 

Prowadząca: Katarzyna Wesołowska-Eisl

Fot. Solange Photography

 

Historyczka sztuki, edukatorka muzealna. Długoletnia zastępczyni kierownika Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie. Autorka programów edukacyjnych do wystaw czasowych i stałych muzeum. Prowadziła cykle autorskie wykładów z historii sztuki w licznych Instytucjach kulturalnych. Ostatnie lata spędziła wraz z rodziną w Grecji oraz Niderlandach, gdzie w Międzynarodowej Szkole Niemieckiej w Hadze prowadziła cykl zajęć z plastyki oraz historii sztuki. Od dwóch lat mieszka w Wiedniu. Jej pasją jest zwiedzanie miast i muzeów, poznawanie nowych kultur oraz popularyzacja sztuki poprzez wykłady i warsztaty.

Zapisz się do naszego newsletter

Wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynkę!