Menu

Warsztaty Twórcze na specjalne okazje

IMG_1890

Zapraszamy Państwa na okazjonalne warsztaty twórcze organizowane przez Fundację Art Transfer!

Nasza artystka, Pani Akwarella za pomocą magicznego proszku i czarodziejskiego pędzla przeniesie dzieci do niezwykłej Krainy Sztuki i zapozna je ze swoimi czarami oraz fascynującymi tematami. Przyglądając się dziełom mistrzów, spróbują wspólnie rozwikłać kryjące się w nich tajemnice i odpowiedzieć na wszystkie nurtujące pytania. Wykonają arcytrudne zadanie przygotowane przez Panią Akwarellę oraz stworzą własne dzieła sztuki, godne miana „Małego Artysty”!

Okazjonalne warsztaty twórcze stanowią dla dzieci wspaniałą artystyczną przygodę. Dzieci poznają dzieła wielkich mistrzów, a my rozbudzamy ich wyobraźnię, naturalną chęć poznawania świata, zaspokajamy ich ciekawość samodzielnym szukaniem odpowiedzi. Rozwijamy w nich także wrażliwość na sztukę i otaczający świat.

Twórcze warsztaty są przeznaczone dla grup do 15 dzieci i składają się z trzech części:

 1. Edukacyjnej rozmowy – prezentacja tematu oraz dzieł sztuki.
 2. Zabawy – zadania, gry lub zabawy z Panią Akwarellą.
 3. Warsztatu plastycznego – tworzenie wyjątkowych prac.

Uwzględniając kalendarz nadchodzących świąt oraz dni wyjątkowych proponujemy Państwu następujące tematy warsztatów:

 • Sztuka ludowa: przywitanie wiosny

Wraz z pierwszymi krokusami i ciepłymi promykami słońca  nadchodzi pora roku, którą wszyscy uwielbiamy- Wiosna. Czas narodzin, rozkwitania bajecznych kolorów oraz wielu radosnych ludowych zwyczajów. Przy wiosennej melodii Vivaldiego Pani Akwarella powie dzeiciom, czym jest sztuka ludowa, pokaże, jak obrazowano wiosnę w sztuce i z jakimi wesołymi obrzędami się ona wiązała. Nie zabraknie zatem ani tradycyjnych śpiewów,
ani wiosennych zabaw! A w części plastycznej dzieci ozdobią papierowe marzanny.

 •  Wielkanocne jaja Faberge

Idealny warsztat na nadchodzące Święta Wielkanocne, podczas których Pani Akwarella, zabierze dzieci do pracowni złotnika Carla Faberge. Mali uczestnicy dowiedzą się kim był mistrz i co takiego wytwarzał w swoim warsztacie, że urzekł aż samego Cara Rosji wraz z jego rodziną. Pooglądają błyszczące, mieniące się złotem, przepięknie zdobione klejnotami jaja Faberge, rozwiążą zadanie ukryte w jednym z nich, a w części plastycznej zamienią się w prawdziwych jubilerów tworząc swoje unikalne dzieła sztuki – jajka Faberge ozdobione brokatami, kryształkami, piórkami, błyszczącymi nićmi i wstążkami.

 •  Wiosenne asamblaże: Zabawa w „niebko”

Pani Akwarella opowie dzieciom o starej zabawie w  „Niebko”, zwanej także „Sekret” lub „Widoczek”…pamiętacie Państwo tą zabawę? Jedynie co wystarczyło do szczęścia to kawałek szkiełka i drobne cudeńka, które układało się w malutkim dołku wykopanym w ziemi. Nie za płytkim, nie za głębokim, takim w „sam raz”. Błyszczący papierek po cukierku, czterolistna koniczynka, kolorowy guzik, wyjątkowy kamyk- to były dopiero skarby. Skarby, które staraliśmy się ukryć na wieki. Kiedy kompozycja była gotowa, kładliśmy na nią kawałek szkiełka, przysypywaliśmy zmienią i… skończone! Mieliśmy własne „niebko”, jedyny w swoim rodzaju magiczny widoczek. Niebka naszych rodziców i dziadków to przykład prawdziwych dzieł sztuki nowoczesnej określanych jako asamblaż. Pani Akwarella opowie dzieciom, czym jest asamblaż, a wspólnie ustalimy w jaki sposób różni się on od kolażu. Na warsztacie plastycznym dzieci stworzą magiczne pudełka z wiosennym asamblażem w środku. Skarbami staną się sztuczne kwiaty, kryształy, złote folie, kamyki i liście.

 • Rękodzieło ludowe: ptaszki, świątki, kraszanki i wycinanki

Czy słyszeliście radosne gwizdy wydobywające się z glinianego ptaszka? A czy będąc na wsi widzieliście piękne rzeźby  „zaklęte w drzewie”?
A mieliście kiedyś okazję robić tradycyjne kraszanki i wycinanki kurpiowskie? Kolejne, wiosenne spotkanie pozwoli dzieciom przenieść się na polską wieś, gdzie poprzyglądają się ludowemu rękodziełu.  Dzieci dowiedzą się na jaką okazję powstawały te przepiękne dzieła i jak je w codziennym życiu wykorzystywano. Posłuchają ludowych przyśpiewek
oraz spróbują do nich zatańczyć. A w części plastycznej pomalują ceramiczne talerze w tradycyjne wzory. Pani Akwarella przygotowała wiele ciekawych i kolorowych inspiracji!

 •  Warsztat rzeźbiarski o rodzinie, uczuciach i mowie gestów rąk

Warsztat ze względu na rodzaj pracy plastycznej jest idealną propozycją na uświetnienie Dnia Mamy lub Dnia Taty. W czasie warsztatów Pani Akwarella obejrzy wraz z dziećmi portrety rodzinne z dawnych e Przyjrzą się wspólnie, w jaki sposób malarze oddawali uczucia i bliskość charakterystyczną dla rodziny. Zwrócimy uwagę na gesty rąk postaci z obrazów. Zastanowimy się jak można przy pomocy rąk wyrazić czułość, miłość, radość, zamyślenie, pozdrowienie. Pobawimy się w kalambury związane z uczuciami. W części plastycznej Pani Akwarella zaprosi dzieci do urządzonej w przedszkolu pracowni rzeźbiarskiej, pełnej kubków z tajemniczymi kolorowymi proszkami. Będą zaklęcia magiczne i głośne, wspólne odliczanie czasu, kiedy to z zagadkowych proszków, dzieci wykonają odlew gipsowy własnej dłoni. Powstaną kolorowe rzeźby dłoni, który będą wspaniałym prezentem dla mamy i taty z okazji ich święta.

Do pracy plastycznej wykorzystujemy materiały stomatologiczne, które nie powodują uczuleń, są bezpieczne i przeznaczone do kontaktu ze skórą.

 • Zabawa w sztuce: kolorowe latawce

Chyba każde dziecko uwielbia się bawić. Dlatego tym razem Pani Akwarella pokaże dzieła sztuki artystów, którzy postanowili uwiecznić przeróżne zabawy, gry oraz sporty. Zobaczymy, które z nich przetrwały do dzisiaj, a które zostały kompletnie zapomniane. Zagramy w tradycyjne polskie zabawy: Serso, Kudłacza,  Fajerkę i przekonamy się, że aby się dobrze bawić nie są potrzebne wcale drogie zabawki, tylko głowa pełna pomysłów i wyobraźnia. W części plastycznej dzieci stworzą niecodzienne latawce

 • Zabawki w sztuce: mój miś i warsztaty krawieckie

Czy wiecie jakimi zabawkami bawiły się dzieci sto lat temu
i jeszc
ze wcześniej? Jaka jest historia misia – ulubionej przytulanki dzieci na całym świecie? Kogo prezydent Ameryki spotkał na polowaniu i dlaczego pozwolił nazwać misia swoim zdrobniałym imieniem? Na wszystkie pytania poszukamy odpowiedzi razem z Panią Akwarellą. Pani Akwarella opowie nam o małej dziewczynce – Margarete, która uszyła dla siebie i swoich sióstr pierwszego na świecie pluszaka. Będziemy oglądać dawne, historyczne zabawki, opowiemy jak bawiły się dzieci dawno, dawno temu. Przypomnimy sobie misie bardzo znane i kochane przez wiele pokoleń dzieci: Misia Puchatka, Misia Paddingtona, Misia Uszatka i Misia Coralgola. W części plastycznej każde z dzieci „uszyje” z naszą pomocą swojego misia! Polecamy na Dzień Dziecka!

 • Jak artyści widzą świat: Noc świętojańska

Na zakończenie roku szkolnego proponujemy warsztaty z cyklu „Jak artyści widzą świat” prezentujące temat Nocy Świętojańskiej w sztuce. Tym razem Pani Akwarella, pokaże dzieciom zwyczaje związane z tym radosnym i tajemniczym świętem. Będą tańce wokół ogniska, wróżby świętojańskie, spróbujemy wspólnie upleść wianek z kwiatów, a na koniec posłuchamy legendy o kwiecie paproci i wyruszymy na jego poszukiwania. W części plastycznej dzieci stworzą papierowe kwiaty paproci, które przykleją do prawdziwych liści, na wzór starodawnego zielnika.

 • Świąteczne Anioły

Na spotkaniu wraz z Panią Akwarellą poznajemy odmienność tradycji świątecznej z różnych regionów Polski. Oglądamy wyobrażenia aniołów na freskach, obrazach i rzeźbach. Dowiemy się kto śpiewał w chórze anielskim i czy Mahomet rozmawiał z aniołami. W części plastycznej dzieci stworzą własne aniołki. Czy usłyszymy ich śpiew? To się okaże.

 • Maski

Warsztat idealny na czas trwania karnawału. Podczas spotkania Pani Akwarella pokaże dzieciom znane i mniej popularne maski z różnych krajów.  Dowiedzą się dlaczego wenecjanie noszą maski w karnawale, jak wyglądała ulubiona maska Faraona, jakie maski nosi się w Meksyku oraz jaką maskę wkłada szaman podczas plemiennej ceremonii. Będzie kolorowo i bardzo tajemniczo! Każdy będzie miał okazję stać się prawdziwym Faraonem przymierzając jego maskę oraz zatańczyć karnawałowy taniec-połamaniec. W części plastycznej dzieci ozdobią piórkami, cekinami, krepinami, koralikami, kolorowymi papierami maski karnawałowe!

Czas trwania zajęć:  90 min

Koszt warsztatów dla 1 grupy:  300 zł (+vat)

Fundacja zapewnia wysokiej jakości materiały plastyczne oraz wykwalifikowanych edukatorów dziecięcych. 

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą!