Menu

W STRONĘ RZEŹBY

Auguste Rodin, Pocałunek, 1888-1889.        

 

MARZYCIELE I POSZUKIWACZE

W STRONĘ RZEŹBY

 

Magdalena Kąkolewska zaprasza na cykl spotkań „W stronę rzeźby”

w poniedziałki o godz. 19:00

 

Program:

17 stycznia: Auguste Rodin (1840-1917) – wykład wyjątkowo odbędzie się w niedzielę!

25 stycznia: Constantin Brâncuși (1876-1957)

1 lutego: Alexander Calder (1898-1976)

8 lutego: Alberto Giacometti (1901-1966)

15 lutego: Henry Moore (1898-1986)

22 lutego: Barbara Hepworth (1903-1975)

Podczas spotkań z cyklu W stronę rzeźby Magda Kąkolewska opowie o życiu i twórczości sześciu wybitnych rzeźbiarzy. Cykl rozpocznie Auguste Rodin, prekursor nowoczesnego rzeźbiarstwa, który otworzył nowe drzwi w sztuce i znalazł wielu naśladowców. Kolejnym artystą będzie Constantin Brâncuși, Rumun, który podbił Paryż, wielka indywidualność i silna osobowość. Na trzecim wykładzie przeniesiemy się do Ameryki, gdzie urodził się Alexander Calder, inżynier-artysta, którego ruchome rzeźby zachwycają do dzisiaj. Alberto Giacometti będzie bohaterem czwartego wykładu. Jego charakterystyczna twórczość jest komentarzem do kondycji człowieka w XX wieku, przez co silnie oddziałuje na emocje i nie pozwala o sobie zapomnieć. Kolejnym artystą będzie Henry Moore, brytyjski rzeźbiarz, który czerpał ze sztuki prekolumbijskiej. W centrum jego zainteresowań znajdował się człowiek, ale zawsze jako element natury. Twierdził, że rzeźbę każdorazowo należy konfrontować z przyrodą, stawiać pod gołym niebem, patrzeć jak wygląda w otoczeniu drzew. Na ostatnim wykładzie zajmiemy się życiem i twórczością Barbary Hepworth, brytyjskiej rzeźbiarki, która odniosła sukces i zdobyła uznanie w dziedzinie sztuki, uważanej powszechnie za nieprzyjazną dla kobiet. Rzeźbiarstwo wydaje się być sztuką bardziej tajemniczą i niedostępną niż malarstwo. Dlatego warto poznać tajemnice i warsztat największych rzeźbiarzy XIX i XX wieku.

 

Bilety i karnet na spotkania można kupić w zakładce ZGŁOSZENIA, która znajduje w prawym, górnym rogu strony (www.arttransfer.pl/zgloszenia).

Pojedynczy bilet kosztuje 27 zł., koszt pakietu zawierającego 6 wykładów wynosi 135 zł. 

Wykład odbywać się będzie na platformie Zoom. Link do wykładu znajduje się na bilecie. Prosimy o wcześniejsze zainstalowanie stosownego programu https://zoom.us/

W razie pytań prosimy o kontakt na office@arttransfer.pl 

 

Prowadząca:

Magdalena Kąkolewska – założycielka Fundacji Art Transfer i prezeska Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. Absolwentka prawa i historii sztuki. W latach 2013-20 organizatorka 51 wystaw sztuki młodych twórców w ramach Fundacji APH. Poprzez swoje działania upowszechnia ideę edukacji przez sztukę oraz wspiera młode talenty, które debiutują w świecie sztuki. Kuratorka, edukatorka i wykładowczyni. Autorka serii wykładów o kobietach artystkach prowadzonych w ramach programu „Niedzielne wykłady Magdy” od 2018 r., serii cotygodniowych wykładów w programie „Sztuki transferowanie” od 2013 r., programu dla dzieci „Jak artyści widzą świat i co z tego dla nas wynika” od 2012 r. Miłośniczka podróży ze sztuką.

 

Fot. Auguste Rodin, Mieszczanie z Calais, 1884-86.
Fot. Constantin Brancusi, Sleeping Muse, 1910.

 

Fot. Alexander Calder, Dwa księżyce, 1969.
Fot. Alberto Giacometti, Pies, 1951.

 

Fot. Henry Moore, Stojąca figura nr 1, 1952.
Fot. Barbara Hepworth, Spring, 1966.