Menu

Urodziny Artystyczne

birthday-cake-380178_1920

 

SZTUKA W PREZENCIE

Urodziny dziecka to wyjątkowa i radosna chwila dla rodziny i przyjaciół. Chcielibyśmy ją zachować w pamięci jak najdłużej, móc wracać do niej wspomnieniami, żartować oglądając zdjęcia z imprezy.
Pracujemy z dziećmi od wielu lat, wiemy, że dobrej zabawie musi towarzyszyć ciekawy pomysł, spora dawka fantazji, przestrzeń do działania i przyjazne miejsce.

Jako Fundacja pracująca warsztatowo z dziećmi na płaszczyźnie sztuki chcemy Państwu zaproponować alternatywną formę przyjęcia urodzinowego, które stanie się podróżą małego jubilata i jego gości do świata kolorów, niezwykłych pomysłów, historii z dreszczykiem, niezwyciężonych odkrywców i podróżników, malarzy i kolekcjonerów dzieł sztuki. Wciągająca historia jako motyw przewodni przyjęcia, dobra zabawa z licznymi zwrotami akcji, atrakcyjne pomysły na gry i zabawy, ciekawe działania plastyczno-manualne jako zadania do wykonania do rozwiązania zagadki – tego wszystkiego możecie Państwo oczekiwać na urodzinach w Pawilonie Sztuki. O nudzie można zapomnieć, będzie się działo!

STAMP

ZAWARTOŚĆ URODZINOWEJ PACZKI

 • dwie sale Pawilonu Sztuki, możliwość odpoczynku dla rodziców w mniejszej sali;
 • 2,5 godziny dobrej zabawy;
 • pozytywni, kreatywni, profesjonalni animatorzy;
 • wpleciony w zabawę warsztat twórczy i upominek dla każdego z uczestników w postaci własnoręcznie wykonanego dzieła;
 • tematyczna dekoracja sali;
 • wysokiej jakości materiały i narzędzia pomocne w czasie warsztatu;
 • zaproszenia dla gości w wersji elektronicznej;
 • poczucie humoru i pozytywne myślenie 🙂

 

Dodatkowo, istnieje również możliwość skorzystania z naszej propozycji cateringowej:

 • Jego Wysokość Tort Urodzinowy;
 • przekąski na zimno (np. domowe naleśniki);
 • owoce i warzywa;
 • ciasta i ciasteczka domowego wypieku na naturalnych produktach (możliwa wersja bezglutenowa)
 • lemoniady, napoje, soki;
 • aromatyczne herbaty i kawa.

CENA

Cena ustalana jest indywidualnie – w zależności od liczby gości i wybranej wersji menu. Jesteśmy otwarci na Państwa propozycje w kwestii poczęstunku.

 

SCENARIUSZE

 1. Podróż do wnętrz obrazu
Obraz1

„Orszak” Witold Wojtkiewicz. Obraz namalowany w 1908 r. należy do cyklu „Z dziecięcych póz”. Był wielokrotnie wystawiany po czym zaginął na 40 lat.

Przez króliczą norkę Alicja przewędrowała do krainy czarów Szalonego Kapelusznika i Kota z Cheshire. A czy można przenieść się do wnętrza obrazu? Z płótnami słynnego polskiego malarza Witolda Wojtkiewicza wszystko jest możliwe. Naszym przewodnikiem zostanie chłopiec w białym ubraniu, który uwielbiał konie i jazdę konną. Pogalopujemy na własnoręcznie wykonanych rumakach, aby rozwikłać zagadkę Lasu Kolorów, stworzymy „ żywy obraz”, przełamiemy klątwę złej czarownicy. Trzeba będzie tylko znaleźć stary klucz o zadziwiających właściwościach i podróż w nieznane może się rozpocząć.

 

 1. Sztuka potworna
Paolo_Uccello_22Sw.Jerzy_i_smok22

„Św. Jerzy i smok” Paolo Uccello. Dziewica prowadzi zielonego smoka na śmierć, a św. Jerzy szykuje się, aby pokonać bestię.

Jeśli jesteś fanem dinozaurów, a tyranozaury i pterodaktyle należą do Twoich domowych ulubieńców, ten scenariusz urodzinowy jest dla Ciebie! Smoki, chimery, kraken i lewiatan fascynują ludzi od zawsze. Przemierzymy odległe w czasie krainy sztuki w poszukiwaniu tych przedziwnych stworzeń. Posłuchamy „ Złotej Legendy” i rozwiążemy zagadkę ukrytą na jednym z obrazów. Zastanowimy się wspólnie czy łatwo jest być potworem? Wraz z drużyną tropicieli wybierzemy się na poszukiwania smoczych odcisków łap. Stworzymy też swoje własne ziejące ogniem smoki, urządzimy smoczy turniej.

 

 

 

 1. Tajemnica zaginionego dzieła sztuki
Rafael_Santi_22Mlodzieniec22

„Młodzieniec” Rafael Santi . Obraz zaginął podczas wojny i do tej pory nie został odnaleziony. Był najbardziej wartościowym dziełem zaginionym podczas II wojny światowej.

Paryż, Nowy Rok, pierwsza strona gazety Le Figaro:” Kradzież wszech czasów! Dzisiejszej nocy, kiedy Paryżanie świętowali nadejście Nowego Roku, został skradziony jeden z najcenniejszych obrazów z galerii w Luwrze…” Ruszamy na poszukiwania zaginionego dzieła sztuki. Pakujemy sprzęt detektywistyczny do plecaka i kierując się wskazówkami tajemniczego przyjaciela, tropimy ślady ucieczki złodziei arcydzieł.
Czekają na nas niecodzienne zadania i zagadki do rozwikłania. Złożymy z kawałków starą mapę Paryża i okolic. Odwiedzimy najsłynniejsze paryskie muzea. Spotkamy sprytnych fałszerzy obrazów. Spróbujemy dostać się do ogrodu mistrz Moneta kierując się zapachem kwiatów. Sprawdzimy, czy wykonanie rzeźby jest trudną sztuką. Samodzielnie wykonamy gipsowe odlewy naszych dłoni. Czy uda nam się odnaleźć zaginione arcydzieło? 

 

 

 

 

 1. Sztuka do schrupania
Giuseppe_Arcimboldo_22Rudolf_II_of_Habsburg22

„Wiatr” Giuseppe Arcimboldo. Obraz spełnia manierystyczną zasadę capriccio – dzieła niezwykłego, dziwacznego, pomysłowego, zaskakującego odbiorcę i prowadzącego z nim grę umysłową i optyczną.

Czy dzieła sztuki mogą być jadalne? Czy sztuka może mieć konkretny smak, być słona, miętowa, a może truskawkowa? Czym mogą pachnieć dzieła artystów? Na tych urodzinach z pewnością nie zabraknie pomysłów, kolorów i zapachów. Odkryjemy słodkie, korzenne i gorzkie tajemnice z obrazów dawnych mistrzów. Poznamy niezwykłego Włocha żartownisia Arcimboldo i jego niecodzienne kompozycje z warzyw, owoców, kwiatów i nie tylko. Dowiemy się co to jest  martwa natura i spróbujemy ją sami ułożyć, a może nawet schrupać.
Czy jesteśmy spostrzegawczy, czy potrafimy skupić się na szczegółach ? Jeśli tak, czeka nas wyścig z odnajdowaniem ukrytych sekretów włoskiego mistrza. Oprócz bystrego oka przyda nam się również porządna lupa.

 

 

 

 1. Podwodne opowieści
8Oˆ

„Sadko in the Underwater Kingdom” Ilya Repin. Na dnie morza Sadko odnalazł siedzibę Króla Morskiego i zagrał dla niego, a ten swoim tańcem spowodował zatonięcie okrętów.

Jako załoga podwodnego statku „ Nautilus” słynnego kapitana Nemo wyruszymy śladami bohaterów książki „ 20 000 mil podmorskiej żeglugi” Juliusa Verna w niezwykłą, podwodną podróż. Co nas czeka w głębinach? Czy odnajdziemy podwodne miasto? Czy uda nam się zobaczyć tajemniczą Atlantydę?

Jak mistrzowie malarstwa wyobrażali sobie podwodne światy? Jakie zwierzęta zamieszkiwały morskie głębiny? Co nazywamy mariną? Jak wygląda morski stwór siejący spustoszenie wśród kupieckich żaglowców? Co się stanie gdy go wreszcie znajdziemy? Czy na morskim dnie czeka na nas skrzynia ze skarbami Kapitana Corteza? Żeby dotrzeć do tych wszystkich niezwykłości zbudujemy łódź podwodną, założymy skafandry nurków i w drogę!

 

 

 

 

 

 

 1. Sztuka do góry nogami
Alien_by_David_Breur

„Alien” David Breuer. Czasami odwrócenie perspektywy daje całkiem nowe możliwości wyrazu.

Dawno temu ludzie wierzyli, że mieszkańcy dolnej półkuli Ziemi chodzą do góry nogami. Dziś możemy się z tego pośmiać, ale prawdą jest, że nasze zmysły, a szczególnie wzrok lubią płatać nam figle. Korzenie leśnych drzew wystające ze ścieżki często „ udają” węże, gorący asfalt jezdni „ faluje” w upale, nie mówiąc już o zjawisku tęczy i fatamorgany. Malarze również lubią zabawy z kolorami i światłem. Wraz z Mistrzem Zagadek wyruszymy w podróż do świata malarskiej iluzji. Odwiedzimy Galerię Złudzeń z zagadkami i łamigłówkami do rozwiązania. Dowiemy się, co to jest op-art i street–art. Zaczarujemy swoje dłonie tworząc trójwymiarowe obrazy. Przekonamy się czym jest animacja optyczna i jak można nadać ruch pozornie nieruchomym obrazkom. Poznamy niezwykłego twórcę M. C. Eschera i jego niesamowite prace.

 

 

 

 1. W krainie snów i marzeń
z11988311Q,Trwalosc-pamieci---Jeden-z-najslynniejszych-obrazo

„Trwałość pamięci” Salvador Dali. Jedyną rzeczą, jakiej świat nigdy nie ma dość, jest przesada.

Czy można zrobić omlet z zegarka? Gdzie można zadzwonić z telefonu, który ma słuchawkę w kształcie homara? Odwiedzimy pracownie malarskie niezwykłych artystów: Salvadora Dali i Rene Magritte’a, którzy znajdowali tematy swoich obrazów we śnie. Przekonamy się, że sztuka nie boi się żartów. Spróbujemy „ugryźć” gigantyczne zielone jabłko, odwiedzimy zamek wzniesiony na samotnej skale i szybujący w powietrzu, spróbujemy otworzyć drzwi za pomocą chmury. Będziemy się bawić w fotografów, zrobimy zdjęcia swoich marzeń.

 

 

 1. Kolekcjonerzy niezwykłości: Czyli mały kurs zbieracza
David_Teniers_II_Arcyksiaze_Leopold_Wilhelm_w_swojej_gal

„Arcyksiążę Leopold Wilhelm w swojej galerii ” David Teniers II. Artysta pozostawił po sobie ok. 2000 obrazów.

Czy odkryliście w sobie pasję zbieracza? Lubicie zbierać na plaży muszle i kamyki o dziwnym kształcie? Czy wiecie kim jest i czym się zajmuje kolekcjoner? Zapraszamy w odwiedziny do Gabinetu Osobliwości. Malarze lubili chwalić się własnymi zbiorami dziwnych przedmiotów, muszli, kamieni, starych map, piór, zasuszonych w zielnikach roślin. Przedmioty te „pozowały” im później na obrazach. Kolekcjonowanie przedmiotów może być bardzo przyjemne, może stać się naszą pasją, hobby. Każda kolekcja wymaga specjalnego miejsca do jej przechowywania. Zrobimy pomysłowe skrytki na nasze skarby, spróbujemy stworzyć miniaturową kolekcję minerałów, opowiemy o magicznych właściwościach niektórych minerałów, zbudujemy naukowy przyrząd do obserwacji natury.

 

 

 1. Za kulisami – przygoda w teatrze
800px-Milet_amfiteatr_RB


Grecki teatr w Milecie z II w.

Czy lubicie chodzić z rodzicami do teatru? Pamiętacie moment, w którym gasną światła, zapada cisza i podnosi się kurtyna? Na teatralnych urodzinach poznamy pracę teatru od podszewki.  Zza kurtyny przyjrzymy się pracy aktorów i widowni. Rzucimy „kostką emocji” i rozegramy pojedynek  na miny. Wcielimy się w rolę reżysera przedstawienia i kostiumologa. Zaprojektujemy plakat przedstawienia i przygotujemy maski dla aktorów. Obejrzymy teatr widziany oczyma malarzy. Przekonamy się jak ważną rolę w budowaniu nastroju pełni światło. Poznamy historię masek w sztuce. Pobawimy się w teatr cieni.

 

 

Program dla fundacji opracowała Paulina Kamieniecka we współpracy z Anną Zajdą i Agatą Maczkowską.

 

 

 

 

REKOMENDACJE:

Pani Kasia, mama Małgosi: „Fantastyczny pomysł na organizację urodzin. Temat, który do razu zaintrygował dzieci, a przy tym świetna zabawa! Bardzo fajny kontakt prowadzących z uczestnikami i dopasowanie aktywności odpowiednio do wieku  wszystkich gości, a nie było łatwo- najmłodsza Julcia ma 2 lata, natomiast Antek 11! Dzieci były zachwycone częścią teatralną, ale najwięcej emocji wzbudziło wykonanie odcisku dłoni i malowanie obrazu! Pełne zaangażowanie prowadzących i naprawdę świetne urodziny- jeszcze raz bardzo dziękujemy!”