Menu

PATRZĄC NA SIEBIE

Cindy Sherman. Bez tytułu #582 (detal), 2016

4 wykłady online w każdy wtorek o godzinie 19.00

Aby wziąć udział w spotkaniu należy wykupić bilety w cenie 27 zł za jedno spotkanie. Cena zawiera VAT, płatność przelewem. Koszt pakietu zawierającego 4 wykłady wynosi 81 zł, co oznacza, że jeden wykład jest bezpłatny.

Fundacja Art Transfer ul. Kostrzewskiego 1
00-768 Warszawa

VOLKSWAGEN BANK numer rachunku: 51 2130 0004 2001 0611 2361 0001

 

Rejestracja na wykład odbywa się na  www.arttransfer.pl/zgloszenia a w odpowiedzi prześlemy link do spotkania online na 60 minut przed startem wydarzenia. Wykład odbywać się będzie na platformie Zoom. Prosimy o wcześniejsze zainstalowanie stosownego programu https://zoom.us/.

Prowadzący: Magdalena Kąkolewska i Przemysław Głowacki

Magdalena Kąkolewska – założycielka Fundacji Art Transfer i prezeska Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. Absolwentka prawa i historii sztuki. Poprzez swoje działania upowszechnia ideę edukacji przez sztukę oraz wspiera młode talenty, które debiutują w świecie sztuki. Kuratorka, edukatorka i wykładowczyni. Autorka serii wykładów o kobietach artystkach prowadzonych w ramach programu „Niedzielne wykłady Magdy” od 2018 r., serii cotygodniowych wykładów w programie „Sztuki transferowanie” od 2013 r., programu dla dzieci „Jak artyści widzą świat i co z tego dla nas wynika” od 2012 r. Miłośniczka podróży ze sztuką.

Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny, nauczyciel. Od ponad 20 lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce. Obecnie współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi. Od 2013 r. prowadzi cykl wykładów w Zamku Królewskim w Warszawie. Jest wykładowcą Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wiele lat pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie, przygotowując tam liczne programy edukacyjne. Od 2016 roku jest jurorem Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla. Jego pasją jest zwiedzanie muzeów, jest współorganizatorem tematycznych wycieczek Wyprawy ze sztuką. Prowadzi stronę poświęconą sztuce i wystawom www.artdone.pl.

Sztuka to niewyczerpane źródło inspiracji, fascynacji i pozytywnej energii. Dostarcza nam estetycznego zadowolenia, różnorodnych emocji oraz zmusza do coraz to nowego odczytywania nas samych i otaczającej rzeczywistości. W lecie mieliśmy przyjemność wspólnie prowadzić spotkania online Wakacje we dwoje poświęcone artystycznym parom. Przekonaliśmy się, że takie nowe ujęcie, podejście do tematu z innej perspektywy otwiera nowe, do tej pory ukryte znaczenia i związki. Nasz projekt dał nam dużo frajdy i przyjemności, dlatego kontynuujemy go pod hasłem Sztuka we dwoje. Zapraszamy co tydzień na spotkania online ze światem sztuki w naszym towarzystwie. Każdy miesiąc poświęcony jest innemu zagadnieniu; wybieramy tematy, które dla nas samych są ciekawe i ważne. W różny sposób je aranżujemy, ujmujemy w bardziej niekonwencjonalny sposób. Liczymy, że z naszego dialogu wynikną nowe wnioski i spostrzeżenia, tak dla uczestników, jak i dla nas samych. Materiały uzupełniające i ilustrujące nasze spotkania zamieszczane są na stronie artdone.pl.

Zapraszamy i życzymy wielu pozytywnych emocji

Magdalena Kąkolewska (Fundacja Art Transfer) & Przemysław Głowacki (artdone.pl)

 

Pierwszy cykl z programu SZTUKA WE DWOJE zatytułowany „Patrząc na siebie” poświęcimy niezwykle ciekawemu zagadnieniu jakim jest autoportret. 

Pierwszy, październikowy cykl spotkań „Sztuka we dwoje” zatytułowany „Patrząc na siebie” poświęcony jest autoportretom. Na początku zajmiemy się różnorodnymi funkcjami portretu oraz jego kontekstem historycznym – w jaki sposób funkcjonował w przeszłości, a jak wykorzystywany jest przez artystów współczesnych. Zastanowimy się też skąd bierze się potrzeba przedstawiania się, dlaczego wielu twórców tak obsesyjnie kreowało swoje wizerunki. Przyjrzymy się uważniej pracom dwójki artystów, naszymi bohaterami będą Lucian Freud i Cindy Sherman. Zmarły kilka lat temu brytyjski malarz oraz współczesna amerykańska artystka wykorzystująca w swojej twórczości fotografię. Sprawdzimy na ile można mówić o realizmie w autoportretach Freuda, które niedawno zgromadzone zostały na wystawie w Królewskiej Akademii Sztuk w Londynie. Przekonamy się też dlaczego nie mogło zabraknąć Cindy Sherman w naszym cyklu o autoportretach i dlaczego trudno mówić o niej jako o fotograficzce.

Cykl spotkań online „Patrząc na siebie” – październik 2020 r.

wtorki, godzina 19.00, ok. 75 minut

 

06.10. – Wymiar autoportretu (Magdalena Kąkolewska)

13.10. – Czy artysta jest narcyzem? (Przemysław Głowacki)

20.10. – Lucian Freud przed lustrem (Przemysław Głowacki)

27.10. – Cindy Sherman. Tylko autoportrety? (Magdalena Kąkolewska)

 

Zapisz się do naszego newsletter

Wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynkę!