Menu

Malowana Noc

malowana_noc-05

MALOWANA NOC 2015

Podziękowania

Kolejna, czwarta odsłona akcji charytatywnej „Malowana Noc” za nami. Spędziliśmy ją razem z dziećmi z Centrum Zdrowia Dziecka, nauczycielami ze szpitalnych świetlic, wspaniałym zespołem Teatru 59 minut, przemiłym zespołem Zaczarowanej Budki Fotograficznej i z Wami drodzy edukatorzy i wolontariusze. Wspólnej zabawie towarzyszyli bohaterowie „Alicji w krainie czarów” Lewisa Carrolla, ukochanej książki niejednego z nas.

Było pięknie, bajkowo, dokładnie tak, jak sobie wymarzyliśmy. Widok dzieci wchodzących na przedstawienie Teatru 59 minut we własnoręcznie zrobionych kapeluszach a la Szalony Kapelusznik był niezapomniany, nie mówiąc już o śmiesznych zdjęciach z Zaczarowanej Fotograficznej Budki.

Chcieliśmy bardzo gorąco podziękować wszystkim, którzy wzięli udział w „ Malowanej nocy 2015” – Ambasadorce Honorowej akcji, Pani Martynie Wojciechowskiej, edukatorom, wolontariuszom, darczyńcom, sponsorom i patronom medialnym!!! Dziękujemy Wam za podarowaną pracę, czas i pieniądze i całą masę pozytywnej energii, którą ofiarowaliście dzieciom i której dużo zostało w naszej fundacji. Dziękujemy!

Zespół Fundacji Art Transfer

 

W krótkie, zimne grudniowe dni,
Zamyka się oczy – marzy i śni …
Aż tu raptem spełnia się sen na jawie!
Znów Malowana Noc w Warszawie,
Już nie straszny nam śnieg, zimno i wiatr, co wieje, cf5d6dd1-7eea-4cb0-9e0e-e042296a8934
Gdyż opowiemy dzieciom cudowne Alicji dzieje.
Przygody dziewczynki, która dziwnie znika,
Wpadając w magiczną norę królika.
Co dalej? Co dalej? Pewnie ciekawi zapytacie, 
Dowiecie się 3 grudnia – na świątecznym warsztacie.
Będziemy szybować w snach, czarach i marzeniach,
Rozmawiać o obrazach i malarskich skojarzeniach ,
Dzieci zrobią kapelusze kolorowe, 
Ozdobią one każdą głowę. 
Trzeciego grudnia – Malowana Noc!
Będzie radości, krzyków, chichów moc!
Jak co roku, dotrzymajcie nam kroku,
Zapraszamy do pomocy , w Malowanej Nocy.

 

 Wydarzenie na naszym profilu Facebook TUTAJ

 


MALOWANA NOC 2014

 

Jak, co roku jesteśmy w amoku, bowiem

carnival-604315_1280W środę w grudniu, rano i popołudniu

Odbędą się warsztaty kolorowe

Które masek przedstawią mowę

Będziemy oglądać tajemniczą maskę wenecką

Drewnianą afrykańską i teatralną grecką

Patrzeć, kto się za nimi ukrywa

I gdzie się w tych maskach bywa

Aby potem małymi rączkami


Dzieci zrobiły maskę z piórami

Która zawsze im przypominać będzie

Że karnawał można obchodzić wszędzie
 

10 grudnia ubiegłego roku w Centrum Zdrowia Dziecka po raz trzeci odbyły się świąteczne warsztaty edukacyjno-artystyczne pt. Malowana Noc, odsłona III – podróż zaczarowanej maski. Pomysłodawcą i inicjatorem projektu jest Fundacja Art Transfer, która konsekwentnie od trzech lat prowadzi działania edukacyjno-artystyczne różnego typu: spotkania o sztuce dla seniorów, rodzinne warsztaty artystyczne i zajęcia dla dzieci.

Projekt Malowana Noc powstał z myślą, żeby pomóc Maluchom na chwilę zapomnieć o bólach i trudach pobytu w szpitalu, zwłaszcza w tym pełnym radości i przygotowań czasie przed Świętami Bożego Narodzenia. Ubiegły rok dla CZD był szczególny, gdyż był rokiem jubileuszowym– 35 rocznica powstania Instytutu „Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka”, pomnika dla dzieci, które zginęły podczas II wojny światowej.

W akcję Fundacji zaangażowało się ponad 30 wolontariuszy, w różnym wieku. Część z nich była już wcześniej związana z Fundacją ale większość odpowiedziała na apel fundacji umieszczony na FB, na stronie internetowej fundacji i „kolportowany” przez przyjaciół. To samo dotyczy finansowania akcji, nie byłaby ona możliwa gdyby nie zaangażowanie wielu środowisk: biznesu – firma AGED, Druk24, Studio Papirus czy JEMS Architekci, sztuki – patronaty honorowe: Stowarzyszenie Historyków Sztuki i Wydział Kultury Wizualnej ASP, mediów – patronaty Rzeczpospolitej, Radia Bajka oraz portali internetowych Qlturka i Miasto Dzieciom oraz osób prywatnych. W naszej akcji uczestniczyły również dzieci z przedszkola nr 348 w Warszawie, które wraz z rodzicami i wychowawcami uczestniczyły w zbiórce flamastrów, papierów, kolorowych bibuł i brokatów.

Zatem warsztaty odbyły się w 10 klinikach: Okulistyka, Kardiochirurgia, Chirurgia, Neurochirurgia, Kardiologia, Gastroenterologia – Nefrologia, Neurologia, Pediatria, Rehabilitacja i oddział Endokrynologii i Diabetologii. Uczestniczyło w nich ponad 150 dzieci, część była w świetlicach, a dla leżących maluchów wolontariusze przeprowadzili zajęcia przy łóżkach.

Warsztaty składały się z 3 części: najpierw wolontariusze – edukatorzy Fundacji czytali dzieciom bajkę o weneckich maskach, następnie rozmawiali z dziećmi o maskach posługując się wydrukami znanych obrazów oraz zdjęciami masek etnicznych z różnych zakątków świata. Maski zostały podzielone na 4 kategorie: maski greckie, maski weneckie, maski etniczne i maski bohaterów filmowych, z pewnością dzieciom najbliższych. Maluchy obejrzały jak wyglądały terakotowe maski, w których występowali starożytni aktorzy, afrykańskie maski z drewna używane przez szamanów, indiańskie totemiczne maski zwierząt czy drewniane, kolorowe diabły z Cejlonu. Ponadto poznały serię obrazów z maskami weneckimi: słynny Pietro Longhi portretujący w XVIII w. sceny karnawału w Wenecji czy portret Stanisława Augusta z maską, pędzla Jana Ch. Lampiego. Dowiedzieli się też o tym, że Batman był najpierw komiksem a Zorro ma prawie 100 lat. Ostatnim zadanie dzieci było stworzenie swojej maski. W ruch ruszyły nożyczki, kolorowe papiery, piórka, bibułki, naklejki, kredki, brokaty i powstały niesłychane, różnorodne i piękne dzieła.

Ukoronowaniem warsztatów był spektakl Teatru Wolandejskiego specjalnie zamówiony przez Fundację Art Transfer na tę okazję „O Judycie, Hologramesie i zaczarowanych twarzach”. Bajka opowiada o świecie, na który rzuca czar czarownik Hologrames – ludzie nie mogą oderwać się od ekranów komputera, co powoduje, że tracą swoje twarze. Mądra dziewczynka Judyta wyrusza na poszukiwanie swojej twarzy i pokonuje czarnoksiężnika.

 

 www.malowananoc.pl

www.facebook.com/malowananoc