Menu

MALARSKIE BOŻE NARODZENIE

MALARSKIE BOŻE NARODZENIE

20 grudnia godz.20.00

BEZPŁATNE SPOTKANIE ŚWIĄTECZNE

Przedstawienia związane z Bożym Narodzeniem należą do jednych z najstarszych oraz najczęstszych motywów w ikonografii chrześcijańskiej. Na przestrzeni wieków wydarzenie to pokazywane było z niesłychaną maestrią.

Artyści czerpali wiedzę z Ewangelii, znajdowali inspirację w apokryfach, używali bogatej symboliki, starając się nadać malowidłom teologiczne przesłanie. W zależności od epoki, w której tworzyli przedstawienia tematu ewaluowały- artyści osadzali wydarzenie w swoich czasach a wśród postaci zamieszczali fundatorów. Boże Narodzenie w sztuce to nie tylko sceny ukazujące Świętą Rodzinę przy żłóbku, ale także między innymi przedstawienia  Drzewa Jessego, Pokłonu Trzech Króli i Ofiarowania w Świątyni – sceny kończącej cykl Bożego Narodzenia. Na naszym świątecznym spotkaniu zobaczymy różnorodne i czasami zaskakująco odmienne interpretacje scen związanych z Bożym Narodzeniem.

Kazimierz Sichulski (1879-1942); Święta Rodzina, część centralna tryptyku „Pokłon Trzech Króli”, 1913, Muzeum Narodowe w Warszawie

  • 20 grudnia 2021 r. (poniedziałek)
  • godzina 20.00
  • bezpłatne spotkanie online – obowiązuje pobranie biletu w zakładce zgłoszenia i rejestracja
  • czas trwania wykładu ok. 75 minut
  • prowadzenie: Paweł Bień
  • spotkanie na platformie Zoom

Prowadzący: Paweł Bień

Historyk sztuki, kulturoznawca, poeta. Ukończył Międzyobszarowe Indywidualne Studia Humanistyczne i Społeczne na uniwersytetach Wrocławskim i Warszawskim. Stale współpracuje z Muzeum Narodowym w Warszawie oraz Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina. Gościnnie wykładał m. in. w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, biurach wystaw artystycznych oraz kilkunastu Uniwersytetach Trzeciego Wieku. Autor książki poetyckiej „Światłoczułość” (Łódź, 2021).

Zapisz się do naszego newsletter

Wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynkę!