Menu

LUSTRO DUSZY

foto: Piotr Litwic

 

ZAPRASZAMY NA SPOTKANIA

ZE SZTUKĄ WE DWOJE W KWIETNIU

 

Cykl spotkań online „Lustro duszy” – kwiecień 2021 r.
wtorki, godzina 20:00, ok. 75 minut

 6.04 – Marlene Dumas. Po co w ogóle malować?  (Magdalena Kąkolewska)

13.04 – Anish Kapoor. Zwycięstwo nad materią  (Przemysław Głowacki)

20.04 – Diane Arbus. Sekret w sekrecie  (Magdalena Kąkolewska)

27.04 – Gerhard Richter. Rozmyta rzeczywistość  (Przemysław Głowacki)

 

Sztuka zawsze pokazywała więcej niż świat realny, eksplorowała wnętrze człowieka, jego emocje i psychikę. Pojawienie się mechanicznego odwzorowania rzeczywistości w postaci zdjęć czy filmów nasiliło ten proces. Na naszych kwietniowych wykładach zapraszamy na spotkanie z bardzo różnymi artystami. Wszyscy jednak, używając różnych środków, ustawiają zwierciadło, w którym widać nasze odbicie. Porozmawiamy o relacji sztuki i człowieka na przykładzie prac uznanej malarki Marlene Dumas. Na pytanie o sens malarstwa odpowiada: „Uwielbiam to fizyczne doświadczenie. Rytm poszczególnych gestów i procesualność. Malarstwo może nie być wiodącą dziedziną sztuki, ale bez wątpienia nigdy całkowicie nie zaniknie. To bardzo istotny aspekt ludzkiej działalności i wrażliwości.” Anish Kapoor znany jest z rzeźbiarskich instalacji, które pod pozorem abstrakcji diagnozują nasze emocje i stosunek do świata. Twórczość zmarłej dokładnie pół wieku temu Diane Arbus wydaje się nadal bardzo aktualna. Poprzez medium fotografii wyraża nasze lęki, ale też ciekawość i zadziwienie współczesnym światem. „Zdjęcie to sekret w sekrecie – mówi artystka – im więcej opowiada, tym mniej się wie”. Gerhard Richter to nestor sztuki niemieckiej, jeden z najbardziej cenionych artystów współczesnych. Skupimy się na jego malarstwie figuratywnym, które pokazuje zatarte granice pomiędzy rzeczywistością, jej postrzeganiem i obrazowaniem w sztuce.

 

Bilety i karnet na spotkania można kupić w zakładce ZGŁOSZENIA, która znajduje w prawym, górnym rogu strony (www.arttransfer.pl/zgloszenia). Pojedynczy bilet kosztuje 27 zł., koszt pakietu zawierającego 4 wykłady wynosi 81 zł. 

Wykład odbywać się będzie na platformie Zoom. Link do wykładu znajduje się na bilecie. Prosimy o wcześniejsze zainstalowanie stosownego programu https://zoom.us/

W razie pytań prosimy o kontakt na office@arttransfer.pl 

 

6.04 – Marlene Dumas. Po co w ogóle malować? (Magdalena Kąkolewska)

Fot. Marlene Dumas, Amy – Blue, 2011, National Portrait Gallery, London.

 

13.04 – Anish Kapoor. Zwycięstwo nad materią (Przemysław Głowacki)

Fot. Anish Kapoor, As if to Celebrate, I Discovered a Mountain Blooming with Red Flowers, 1981, © Anish Kapoor.

 

20.04 – Diane Arbus. Sekret w sekrecie (Magdalena Kąkolewska)

Fot. Diane Arbus, Identical Twins, Roselle, New Jersey, 1967, © The Estate of Diane Arbus. 

 

27.04 – Gerhard Richter. Rozmyta rzeczywistość (Przemysław Głowacki)

Fot. Gerhard Richter, Betty, 1977, Museum Ludwig Köln. 

 

PROWADZĄCY SPOTKANIA

Magdalena Kąkolewska – założycielka Fundacji Art Transfer i prezeska Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. Absolwentka prawa i historii sztuki. W latach 2013-20 organizatorka 51 wystaw sztuki młodych twórców w ramach Fundacji APH. Poprzez swoje działania upowszechnia ideę edukacji przez sztukę oraz wspiera młode talenty, które debiutują w świecie sztuki. Kuratorka, edukatorka i wykładowczyni. Autorka serii wykładów o kobietach artystkach prowadzonych w ramach programu „Niedzielne wykłady Magdy” od 2018 r., serii cotygodniowych wykładów w programie „Sztuki transferowanie” od 2013 r., programu dla dzieci „Jak artyści widzą świat i co z tego dla nas wynika” od 2012 r. Miłośniczka podróży ze sztuką.

Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny, nauczyciel. Od ponad 20 lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce. Obecnie współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi. Od 2013 r. prowadzi cykl wykładów w Zamku Królewskim w Warszawie. Jest wykładowcą Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wiele lat pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie, przygotowując tam liczne programy edukacyjne. W latach 2016-2019 był jurorem Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla” organizowanego przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego pasją jest zwiedzanie muzeów, jest współorganizatorem tematycznych wycieczek Wyprawy ze sztuką. Prowadzi stronę poświęconą sztuce i wystawom www.artdone.pl.

Zapisz się do naszego newsletter

Wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynkę!