Menu

CIAŁO I SZTUKA

foto: Piotr Litwic

 

ZAPRASZAMY NA SPOTKANIA

ZE SZTUKĄ WE DWOJE W MARCU

 

Cykl spotkań online „Ciało i sztuka” – marzec 2021 r.
wtorki, godzina 19.00, ok. 75 minut

 2.03 – Nagość między średniowieczem a renesansem (Przemysław Głowacki)

 9.03 – Akt u Rembrandta (Przemysław Głowacki)

16.03 – Tatuaż. Znacząc siebie (Magdalena Kąkolewska)

23.03 – Ciało klasyczne (Przemysław Głowacki)

30.03 – Orlan. Sztuka cielesna (Magdalena Kąkolewska)

 

Akt jest jednym z najważniejszych przedstawień w sztuce europejskiej. Antyczne korzenie tego tematu zdeterminowały jego obecność poprzez wieki, a obecna kultura masowa tylko ugruntowuje takie ujęcie. W naszych marcowych spotkaniach „Sztuka we dwoje” chcemy przedstawić ten temat w szerszym kontekście. Ciało w kulturze funkcjonuje na bardzo wielu poziomach, my skupimy się na jego ukazywaniu w sztuce zestawiając różne konwencje. Idealizowany kanon wywiedziony ze starożytności porównamy z funkcjonowaniem ciała w średniowieczu oraz z ujęciami ciała w kręgu Rembrandta. Do szerszego kontekstu odwołamy się poprzez historię tatuażu oraz refleksję związaną z wykorzystaniem ciała w sztuce współczesnej. Będzie okazja, aby zobaczyć pod innym kątem klasyczne dzieła sztuki, ale też poznać twórczość Orlan, jednej z najważniejszych francuskich artystek współczesnych. Jak zwykle liczymy, że nasze propozycje będą zaczątkiem własnych spostrzeżeń i wniosków.

 

 2.03 – Nagość między średniowieczem a renesansem (Przemysław Głowacki)

Fot. Lucas Cranach, Adam and Ewa, ok. 1510, Muzeum Narodowe w Warszawie. 

 

 9.03 – Akt u Rembrandta (Przemysław Głowacki)

Fot. Rembrandt, Batszeba z listem króla Dawida, 1654, Luwr, Paryż. 

 

16.03 – Tatuaż. Znacząc siebie (Magdalena Kąkolewska)

Fot. Henri de Toulouse-Lautrec, Kobieta z tatuażem, 1894, kolekcja prywatna. 

 

23.03 – Ciało klasyczne (Przemysław Głowacki)

Fot. Peter Paul Rubens, Trzy nimfy z rogiem obfitości, ok. 1625-28, Dulwich Picture Gallery, Londyn.

 

30.03 – Orlan. Sztuka cielesna (Magdalena Kąkolewska)

Fot. Orlan, The Kiss of the Artist Automatic Dispenser, Well, Almost No 2, 1977 (2009), Centre Pompidou, Paris.

 

Bilety i karnet na spotkania można kupić w zakładce ZGŁOSZENIA, która znajduje w prawym, górnym rogu strony (www.arttransfer.pl/zgloszenia). 

Pojedynczy bilet kosztuje 27 zł., koszt pakietu zawierającego 5 wykładów wynosi 108 zł. 

Wykład odbywać się będzie na platformie Zoom. Link do wykładu znajduje się na bilecie. Prosimy o wcześniejsze zainstalowanie stosownego programu https://zoom.us/

W razie pytań prosimy o kontakt na office@arttransfer.pl 

 

PROWADZĄCY SPOTKANIA

Magdalena Kąkolewska – założycielka Fundacji Art Transfer i prezeska Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. Absolwentka prawa i historii sztuki. W latach 2013-20 organizatorka 51 wystaw sztuki młodych twórców w ramach Fundacji APH. Poprzez swoje działania upowszechnia ideę edukacji przez sztukę oraz wspiera młode talenty, które debiutują w świecie sztuki. Kuratorka, edukatorka i wykładowczyni. Autorka serii wykładów o kobietach artystkach prowadzonych w ramach programu „Niedzielne wykłady Magdy” od 2018 r., serii cotygodniowych wykładów w programie „Sztuki transferowanie” od 2013 r., programu dla dzieci „Jak artyści widzą świat i co z tego dla nas wynika” od 2012 r. Miłośniczka podróży ze sztuką.

Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny, nauczyciel. Od ponad 20 lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce. Obecnie współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi. Od 2013 r. prowadzi cykl wykładów w Zamku Królewskim w Warszawie. Jest wykładowcą Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wiele lat pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie, przygotowując tam liczne programy edukacyjne. W latach 2016-2019 był jurorem Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla” organizowanego przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego pasją jest zwiedzanie muzeów, jest współorganizatorem tematycznych wycieczek Wyprawy ze sztuką. Prowadzi stronę poświęconą sztuce i wystawom www.artdone.pl.

Zapisz się do naszego newsletter

Wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynkę!